לילה הכי טוב –טיפים לשינה נכונה


עצבנים ותשושים ?אולי אתם לא ישנים כמו שצריך. שינה טובה חשובה לבריאות שלכם, אפילו יותר ממה שאתם חושבים. קבלו את כל הסיבות למה וגם טיפים שיעזרו לכם לישון טוב יותר בלילה

שינה משחקת תפקיד חשוב בכל מה שקשור לבריאות שלנו, ממש באותה מידה כמו תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית .שינה איכותית יכולה לעזור לכם לשמור על בריאות פיזית ונפשית, לשפר את איכות החיים שלכם ואפילו לעזור לכם לשמור על המשקל. הדרך בה אתם מתנהגים במהלך היום מושפעת פעמים רבות משנת הלילה שלכם. ישנתם טוב? סיכוי טוב שתוכלולהיות יעילים וסבלניים יותר במהלך היום. שינה קצרה או מקוטעת? תמצאו את עצמכם עצבניים ומפוזרים לאורך היום.החשיבות של שינה גדולה אפילו יותר כשמדובר בילדים ומתבגרים, שאצלם שינה לא תקינה עלולה לפגוע גם בהתפתחות ובגדילה.

השפעת השינה על הבריאות הפיזית

שינה איכותית וטובה מסייעת לתפקוד תקין של הלב וכלי הדם בגוף. אם אתם סובלים מחוסר שינה מתמשך, אתם עלולים למצוא את עצמכם בסיכון מוגבר למחלות לב, לחץדם גבוה, שבץ וסוכרת. שינה טובה עוזרת גם לשמירה על משקל תקין. לשינה יש השפעה על שני הורמונים חשובים במנגנון הרעב –גרלין, שגורם לכם להרגיש רעבים, ולפטין, שגורם לכם להרגיש שבעים. כשאתם סובלים מחוסר שינה, הגוף מייצר יותר גרלין ופחות לפטין, ולכן תרגישו רעבים יותר. מכאן הדרך קצרה לנשנושים לא בריאים במהלך היום ולעלייה במשקל,אם המצב נמשך לאורך זמן.שינה משפיעה גם על גדילה והתפתחות תקינה אצל ילדים ומתבגרים. בזמן שינה עמוקה משתחרר בגוף הורמון שמסייע לגדילה, מגדיל את מסת השרירים ועוזר לתיקון של תאים ברקמות בגוף.גם רמת הסוכר בגוף מושפעת מהשינה –מחקרים מצאו שלילה אחד של חוסר שינה עלול לגרום לתנגודת אינסולין (מצב בו הגוף זקוק ליותר אינסולין כדי לשמור על רמות סוכר תקינות בדם) כמו 6חודשים של אכילת מזון עשיר בשומן. אם חוסר השינה נמשך לאורך זמן, הוא עלול לגרום לסוכרת מסוג 2.תפקודההתקין של המערכת החיסונית של הגוף תלוי גם הוא בשינה, וחוסר שינה לאורך זמן עלול לפגוע בדרך בה המערכת מגיבה.

השפעת השינה על הבריאות המנטלית

פרט להשפעות שיש לשינה על הבריאות הפיזית של הגוף, שינה משפיעה גם על הבריאות הנפשית שלו. בזמן השינה, המוח מכין את עצמו ליום המחרת, לכן שינהטובה מסייעת ליכולת למידה גבוהה יותר וכן ליכולת פתרון בעיות. שינה איכותית עוזרת בקבלת החלטות, תשומת לב לפרטים וגם מאפשרת יצירתיות גבוהה יותר. חוסר שינה עלול לפגוע בכל היכולות האלה, כמו גם ביכולת לשלוט ברגשות ובהתנהגות שלכם. חוסר שינה לאורך זמן הוכח במחקרים כמקושר לדיכאונות, לקיחת סיכונים מיותרים ואפילו התאבדות.

השפעת השינה על ההתנהלות היום-יומית

פרט להשפעות לטווח הרחוק, לשינה יש גם השפעה מיידית על החיים שלכם. אם אתם אחרי לילה נטול שינה, אתם עלולים למצוא את עצמכם מפוזרים יותר, ייקח לכם יותר זמן לסיים משימות,ואתם עלולים למצוא את עצמכם עושים טעות אחרי טעות. אחרי מספר לילות ברצף בהם אתם מפספסים שעות שינה, גם אם מדובר בשעה-שעתיים ללילה, היכולת שלכם לתפקד כראוי נפגמת כאילו לא ישנתם לילה שלם. מצב כזה עלול לגרום לכם לחוות רגעים של שינה בזמן ערות. זוכרים את הפעם בה פתחתם את המקרר ולא הבנתם מה אתם מחפשים, רק כדי להיזכר כמה דקות אחר-כך שחיפשתם מספריים? אתם יכולים להימנע מרגעים כאלה בדיוק,אם תקפידו לישון שינה איכותית ורציפה בלילה. חוסר השינה שלכם עלול להשפיע לא רק עליכם, אלא גם על אלה שסביבכם-חוסר שינה מקושר בהיסטוריה לטעויות אנושיות,שגורמות לתאונות שונות.

איך לישון טוב יותר?

אחרי שהבנו עד כמה חשובה שנת לילה טובה, כדאי שנבין גם איך משיגים שינה כזו.קודם כל, חשוב לנסות לשמור על שגרתשינה קבועה. כלומר, נסו ללכת לישון באותה שעה בכל ערב ולהתעורר באותה שעה בבוקר. שמרו על שגרת השינה הזאת גם בסופי שבוע, כדי לא לפגוע במחזור השינה התקין. אם אתם מרגישים עייפים במיוחד וזקוקים להשלמת שעות, עדיף לנסות לישון שנת צהריים של כ-20דקות, שלא פוגעת במחזור השינה הלילי.בנוסף, ודאו שחדר השינה שלכם חשוך מספיק, גם בשעות הבוקר המוקדמות. בזמן השינה משתחרר בגוף ההורמון מלטונין, שמסייע לשמור על מחזור שינה תקין. הגוף משחרר יותר מלטונין בחושך ופחות באור. כדי לישון טוב יותר, שמרו על סביבה חשוכה, שתאפשר לגוף לשחרר יותר מלטונין.גם לתפקוד שלכם במהלך היום יש תפקיד בשמירה על שינה טובה יותר.מחקרים מוכיחים שאנשים שמבצעים פעילות גופנית ביום, ישנים טוב יותר בלילה ומוצאים את עצמם פחות עייפים במהלך היום.פרט לכל אלה, שימו לב למה שאתם אוכלים במהלך היום, בעיקר בשעות לפני השינה. קפאין, למשל, ידוע כמקושר לבעיות שינה. שתיית משקאות שמכילים קפאין עלולה לפגוע בשינה, גם אם שתיתם אותם 10שעות לפני השינה. בנוסף, בשעתיים לפני השינה לא כדאי לאכול ארוחות כבדות מדי, ואכילה של מזונות עשירים בסוכר ובפחמימות פשוטות עלולה לגרום לכם להישאר ערים בלילה ולהפריע למחזורי השינה התקינים.

זכרו ששינה היא לא מותרות, אלא חובה כלפי הגוף שלכם. שינה טובה חשובה לבריאות בדיוק כמו תזונה נכונה ופעילות גופנית. הקפידו על שינה איכותית ורציפה למשך 9-7שעות לפחות בכל לילה.